21 października 2014

Szał na detox


W ostatnim czasie zaobserwowałam ponowny boom na detox wśród osób prowadzących zdrowy styl życia. Na asku dostaję co jakiś czas pytania o to, jak dzień detoksykacyjny powinien wyglądać albo co sądzę o Waszych "jadłospisach" w tzw. "detox-day". Odpowiedź jest zawsze podobna: według mnie osoba, która zdrowo się odżywia już od dłuższego czasu, nie potrzebuje tego typu zabiegów.

Większość z Was, którzy pytają o ocenę detoksykacyjnego menu, wybiera koktajle warzywno-owocowe, owocowe albo same owoce, ewentualnie owoce i warzywa (choć to odosobniony przypadek). Podając ilości tych produktów, okazuje się, że każdego dnia spożywacie (albo powinniście to robić) takie same ilości owoców i warzyw, a detox day różni się od innych dni tylko tym, że nie jecie wtedy wszystkich innych dodatków - mięs, ryb, kasz, ziemniaków itd.

Ponadto ponad połowa wybieranych przez Was owoców jest egzotyczna, a co za tym idzie musiała zostać odpowiednio zabezpieczona w podróży przez środki konserwujące. Jeśli nie pozbywacie się wszystkich pestycydów, herbicydów itd. w odpowiedni sposób (mycie owoców najpierw w roztworze kwaśnym, następnie w zasadowym i dokładne opłukanie wodą), taki detoks kompletnie nic nie daje.
Zresztą nie tylko owoce egzotyczne, ale i krajowe rośliny sprzedawane w marketach nie grzeszą "czystością". Nikt nie patrzy na zdrowie klienta, ale myśli o tym, jak zminimalizować straty - konserwanty są więc chlebem powszednim dla producentów żywności.

Kolejna sprawa to wchłanialność witamin. W wodzie rozpuszczalna jest jedynie ich część - witaminy z grupy B oraz witamina C. Pozostałe, czyli witaminy A, D, E i K rozpuszczalne są w tłuszczach, co oznacza, że abyśmy mieli z nich pożytek, należy spożywać je z olejami, pestkami, nasionami czy innymi produktami zawierającymi (zdrowe) tłuszcze. Rezygnacja z nich w detox-day daje więc efekt odwrotny do zamierzonego.

Koniec końców - uważam, że osoby, które na codzień prowadzą zdrowy tryb życia (są aktywne, zdrowo się odżywiają, nie palą papierosów, nie piją alkoholu, wypijają odpowiednie ilości płynów), nie muszą przeprowadzać detoksykacyjnych głodówek, a już na pewno nie w takiej postaci, o jakiej piszecie mi w pytaniach i o której piszę w tym poście. Dbajcie o to, co wkładacie do ust na codzień, a nie będziecie musieli martwić się o toksyny. Nie unikniemy ich w 100% ze względu na to, że część z nich przenika do organizmu razem z wdychanym powietrzem, a nawet przez przestrzenie międzykomórkowe w skórze, ale poprzez odpowiedni dobór produktów w menu możemy znacznie ograniczyć ich podaż.

8 komentarzy:

 1. Lubię takie wpisy, bez pieprzenia i wmawiania konieczności wprowadzenia kolejnych durnowatych diet, założeń etc. <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Temat cały czas na czasie, zawsze znajdzie się ktoś kto podejmie próbę detoksu.

  OdpowiedzUsuń
 3. osobiście nigdy nie stosowałam detoxu i nie zamierzam :) nie czuję takiej potrzeby ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam i pozytywne i negatywne opinie na ten temat...ja również nigdy nie stosowałam detoxu, bo nie czułam takiej potrzeby... ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja detoks to mogę mieć dla włosów, a głodzić się nie zamierzam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem na detoksie od dzisiaj, mimo, że odżywiam się zdrowo, i nie boję się do tego przyznać !! :) Czasem organizm potrzebuje oczyszczenia, a mam wrażenie, że mój daje o tym znać, szczególnie, gdy ciągle jestem przemęczona. I teraz wiem, że to czas na oczyszczenie ! Polecam wszystkim :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio przeglądałam na stronie empiku książki nt. odżywiania. Połowa z nich była o dietach oczyszczających...
  Moim jedynym 'detoxem' jest woda z cytryną :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Reklama