23 lutego 2013

Od czego zacząć ćwiczyć? Część 2.

Czas najwyższy na kolejny post dla początkujących z serii "Od czego zacząć ćwiczyć?". Pierwszą część znajdziecie tutaj i po jej przestudiowaniu i dostosowaniu się do podanych rad możecie przejść do tych zawartych w tym poście.

A dzisiaj zajmę się ćwiczeniami dla osób, które chcą ćwiczyć żeby schudnąć.
Oczywistym jest, że przy dużej nadwadze i niewielkich oczekiwaniach wystarczy więcej spacerować czy zrezygnować z windy na rzecz schodów żeby zobaczyć efekty. Niestety te metody nie będą skuteczne, jeśli chcemy zrzucić 5kg czy wyglądać jak grecka bogini. Co w takim wypadku?

Trening interwałowy

Trening interwałowy to trening o zmiennym tempie. Wykonywać go można w dowolny wybrany przez nas sposób - biegając, skacząc na skakance, jeżdżąc na rowerze, robiąc pajacyki, biegając w miejscu itd. Chodzi o to, żeby przez, przykładowo, 30 sekund dać z siebie 1000% i wykonywać ćwiczenia z maksymalnym wysiłkiem, a następnie przez 10 sekund zwolnić i odpocząć. Oczywiście podane przeze mnie wymiary czasowe mogą, a nawet powinny, ulec zmianie - w zależności od tego, na jaki wysiłek możemy sobie pozwolić.
Trening interwałowy nie powinien trwać dłużej niż pół godziny.

Trening aerobowy

Trening aerobowy również może być wykonywany w dowolnej formie spośród wymienionych powyżej. Ważna jest tutaj wysokość tętna, które powinno oscylować w granicach 55-65% tętna maksymalnego.
Czas, po jakim spalany jest tłuszcz podczas wykonywania aerobów, to pół godziny, tak więc taki trening powinien być nieco dłuższy - minimum 40 minut.

Trening siłowy

Trening siłowy, którego boi się 95% kobiet, jest niezbędnym dodatkiem do interwałów lub aerobów. Absolutnie nieuzasadnione są obawy, że po tygodniu ćwiczeń będziemy miały figurę kulturystki. Żeby do tego dojść, potrzeba lat (nie dwóch i nie trzech) ciężkiej pracy i trzymania ścisłej diety.
Natomiast zwiększenie ilości mięśni w naszym ciele poprawi nasz metabolizm, sprawi, że będziemy spalać więcej kalorii podczas wysiłku fizycznego i ukształtuje naszą sylwetkę.
Ponadto mięśnie ważą mniej niż tłuszcz - przekonałam się o tym na własnej wadze ;) Także zmieniając ich proporcje będziemy szczupleć dużo szybciej.

Wkrótce napiszę więcej o poszczególnych rodzajach treningu, więc czekajcie cierpliwie! :)


Luty miesiącem jogi

Dziś dla odmiany joga w chińskim i męskim wydaniu. Mam nadzieję, że ten wariant również przypadnie Wam do gustu. Enjoy!

9 komentarzy:

 1. fajnie, krótko wszystko wyjaśnione :) czas zmienić nastawienie dziewczyn/kobiet do treningu siłowego... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że piszecie takie posty, bo w zasadzie ja musiałam się uczyć na własnych błędach ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, chociaż i tak sporo się wcześniej naczytałam i nasłuchałam :D

   Usuń
 3. powiem ci szczerze ,że w ten weekend miałam chwilę słabości, w ogóle nie ćwiczyłam, kupiłam 2 słoje czekolady i je wszamałam. Żarłam jak świnia :D Nawet mój chłopak dzisiaj zabierał mi jedzenie spod nosa i krzyczał na mnie ,że zgrubnę i będę przez tydzień narzekać. Czekam na rozpiskę z tymi treningami, bo muszę się ostro brać do roboty. Napisz jakiś fajny post o ćwiczeniach które należy wykonywać codziennie itp :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepszy sposób to nie kupować :D Wiem po sobie, że jak słodkości leżą w domu, to kuszą... ;)
   A z tym postem to dobry pomysł, na pewno wykorzystam :)

   Usuń
 4. Niedziela- ten filmik- ale tak mi się plątały wszystkie ręce i nogi, że niektóre pozycje dopiero przy zmianie nogi załapałam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, że się można nieźle zaplątać :D Ale do tej pory to chyba mój ulubiony film :)

   Usuń

Dziękuję za komentarz! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Reklama