18 lutego 2013

Co nieco o rozgrzewce

Źródło
Rozgrzewka i rozciąganie są najczęściej pomijanymi elementami treningu, mimo tego, że powinny być jego integralnymi częściami. Ich pominięcie może być jednak tragiczne w skutkach.

Rola rozgrzewki

Jak sama nazwa wskazuje, ma ona rozgrzać nasz organizm i mięśnie, dzięki czemu będziemy mogli ćwiczyć efektywniej. Podniesienie temperatury skutkuje lepszym ukrwieniem mięśni i wydajniejszym dysponowaniem energią.
Prawidłowo wykonana rozgrzewka pozwoli nam także uniknąć kontuzji, a to ze względu na zwiększenie elastyczności więzadeł oraz zmniejszenie tarcia chrząstek stawowych.
Podniesione tętno przyspieszy oddech, a co za tym idzie także wymianę tlenu między układem krwionośnym a mięśniowym.
Rozgrzewka poprzez pobudzenie układu nerwowego przyspiesza także nasz czas reakcji, co jest ważną zaletą szczególnie przy grach zespołowych - choć nie tylko.

Prawidłowa rozgrzewka

To jaką rozgrzewkę wybierzemy, zależy przede wszystkim od rodzaju treningu, który planujemy wykonać. Nie ma jednej idealnej rozgrzewki, która będzie odpowiednia zarówno dla biegacza, kulturysty i miłośnika zumby.
Jest jednak kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać niezależnie od planowanego treningu.
 1. W rozgrzewce nie wykonujemy rozciągania statycznego - chyba że po uprzednim rozgrzaniu mięśni. Oznacza to, że bez wcześniejszego truchtu nie powinniśmy wykonywać np. lunges.
 2. Należy pamiętać o rozgrzaniu wszystkich stawów, zaczynając od góry: głowa, ramiona, nadgarstki, tułów, biodra, pachwiny, kolana, stawy skokowe.
 3. Rozciąganie dynamiczne rozpoczynamy od dołu, idąc ku górze.
 4. Podczas rozgrzewki nie mamy się zmęczyć! Nasze tętno nie powinno przekroczyć 50%. W praktyce powinniśmy móc jeszcze swobodnie rozmawiać.

Jakie ćwiczenia wykonywać?

Dowolne, które spełniają powyższe wytyczne. Dla tych, którzy nie chcą za dużo myśleć ani kombinować - dwa filmy pokazujące ćwiczenia najczęściej wykorzystywane przy rozgrzewce.Mam nadzieję, że ten post okazał się pomocny.
Jak to u Was wygląda w praktyce? Rozgrzewacie się przed każdym treningiem, czy pomijacie tą część?


Luty miesiącem jogi

Dzisiaj balansujemy! :)

7 komentarzy:

 1. Przyznam się,ze zapominam o rozgrzewce...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za link do filmiku z Zuzką :) Nie widziałam go wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba jedna z lepszych rozgrzewek, jakie widziałam na youtube ;)

   Usuń
 3. Mega post, MEEEGAA ! Mam pytanie. Czy taka rozgrzewka nadaje się też przed bieganiem ? No ziemniaczki wdały się w nas wiadomo dlatego są the best:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że tak :) Można wtedy bardziej skupić się na nogach i ramionach, wykonując więcej powtórzeń ;)

   Usuń
  2. więcej powtórzeń...Hmn...ile proponujesz ;> ?

   Usuń

Dziękuję za komentarz! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Reklama