29 maja 2012

TurboFire

Turbo Fire
Tak jak mówiłam, w kolejnych postach pokrótce opiszę swoje ćwiczenia. Dzisiaj na tapecie TurboFire :)


 


TurboFire to program treningowy trwający 12 tygodni (program podstawowy) plus 8 tygodni (program zaawansowany). Składa się z 17 treningów:
 • 5 x Fire Class,
 • 4 x HIIT Class,
 • 2 x Stretch Class,
 • 6 x siłowe.

Fire Class

Fire'y to ćwiczenia cardio. Składają się z elementów boksu, kick-boxingu, tańca, wykopów, podskoków, pajacyków, przysiadów... i wielu innych elementów. Jeden trening trwa od 30 do 60 minut, poprzedzony jest rozgrzewką i zakończony tzw. "cooldown" - schłodzeniem, uspokojeniem.

HIIT Class

HIIT = High Intensity Interval Training - trening interwałowy o wysokiej intensywności. Składają się z kilku (od 3 do 5) układów trwających ok. minutę powtarzanych po 2 lub 3 razy z około minutowymi przerwami pomiędzy każdym. Treningi są dużo krótsze, bo mają od 15 do 30 minut długości, ale dzięki ich intensywności spala się nawet do 9 razy więcej tkanki tłuszczowej niż przy zwykłych ćwiczeniach cardio. Podobno wysoki poziom spalania tłuszczu utrzymuje się do 48 h po zakończeniu ćwiczeń. Ja ze swojego doświadczenia dodam, że podwyższone tętno (ok. 90-100 uderzeń/minutę) w pierwszym miesiącu utrzymywało mi się na pewno do 4 h po skończeniu ćwiczeń.
W przypadku HIITów również każdy trening rozpoczyna rozgrzewka i kończy "cooldown".

Stretch Class

Zajęcia ze stretchingu trwają 10 lub 40 minut. O ile te krótsze (które w praktyce trwają 12, a nie 10 minut) wydają mi się być dość pobieżnymi, to 40-minutowa joga całkiem poważnie podchodzi do tematu rozciągania. Stretch 40 Class wykonuję czasami pozaprogramowo po bieganiu lub kiedy dorobię się zakwasów.

Ćwiczenia siłowe

ABS 10 Class - ćwiczenia na mięśnie brzucha.
Core 20 Class - mięśnie grzbietu i brzucha - tzw. gorset mięśniowy.
Lower 20 Class - dolne partie ciała - nogi i pośladki.
Sculpt 30 Class - przede wszystkim ramiona; nieznacznie pośladki, uda i brzuch.
Tone 30 Class - ramiona, grzbiet, pośladki, nogi, brzuch.
Upper 20 Class - górne partie ciała - przede wszystkim ramiona i grzbiet.

Dla kogo jest TurboFire? Dla każdego. Nieważne czy masz dobrą czy złą kondycję, czy chcesz pozbyć się oponki, czy masz 50 kg nadwagi. Na każdym treningu zawsze jedna z ćwiczących dziewcząt, Allie, pokazuje zmodyfikowane wersje ćwiczeń dla mniej zaawansowanych, w których np. nie ma podskoków mogących uszkodzić stawy u osób z dużą nadwagą. Rezultaty TF mogą nieźle zaskoczyć (tylko i wyłącznie pozytywnie!), a ćwiczenia są tak przyjemne, że naprawdę warto spróbować. Jeśli ja wytrwałam już 17,5 tygodnia, to muszą być dobre! :)

2 komentarze:

 1. Cześć, czy te treningi turbo fire sa dostęone na youtube? Jesli tak to mogłabyś wrzucić linka?
  PS- podkradłam kilka przepisów na pyszności :P
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie widziałam ich na YouTube.
   Częstuj się, smacznego :D

   Usuń

Dziękuję za komentarz! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Reklama